Gekon orzęsiony Opis gatunku

Gekon orzęsiony opis gatunku

Gekon orzęsiony (łać.Correlophus ciliatus) Jeden z najpopularniejszych gatunków gekonów w Terrarystyce, często wybierany i proponowany jako pierwsze zwierzę egzotyczne dla poczatkujących terrarystów.
Gekony orzęsione są gatunkiem endemicznym co oznacza ze w naturze występują tylko w jednym miejscu na świecie. Tj. Wyspach Nowej kaledonii i zasiedlają lasy deszczowe.
Charakterystyczną cechą tego gatunku są wyrostki pokrywające górną powierzchnię oka gekona wyglądające jak rzęsy (skąd tez gatunek wziął swoją nazwę)
Zwierzęta te za dnia przesiadują w ukryciu (w dziuplach, pod lisicami itp.) w nocy wychodzą z ukrycia i zaczynają żerować
W środowisku naturalnym Gekon orzęsiony został uznany za gatunek narażony na wyginięcie ze względu na ograniczony obszar występowania oraz zagrożenie ze strony człowieka.

Gekon orzesiony opis gatunku
gekonorzesiony.pl

Środowisko Życia

Gekon orzęsiony naturalnie (endemicznie) zasiedla tereny lasów na wyspie Nowa kaledonia. Wyspe tę cechuje umiarkowany klimat. Średnia roczna temperatur w tym miejscu wynosi ok 24 stopnie. Nowa Kaledonia jest siedliskiem wielu endemicznie występujących gatunków roslin i zwierzat.

Aktualny rozkład temperatur i wilgotnosci w Nowej Kaledonii:

Więcej zdjęc mozesz zobaczyć w galerii