Terrarium

Dobrze urządzone terrarium zaraz obok wiedzy nt. gatunku jest najważniejszą rzeczą przed zakupem zwierzęcia.

Większość świeżo upieczonych właścicieli gekonów zadaje sobie to samo pytanie – Jak urządzić terrarium dla gekona orzęsionego? Młode, ważące kilka gram gekony można z powodzeniem trzymać w małych plastikowych zbiornikach wyposażonych w odpowiednią wentylację oraz minimalny wystrój, zbiornik powinien rosnąć razem z zwierzęciem.
Osobniki podrośnięte (ok 20g) i dorosłe osobniki potrzebują już terrarium docelowego którego minimalne wymiary powinny wynosić 40x40x60 dla jednego osobnika.
jako podłoże zazwyczaj stosuje się substrat kokosowy który dobrze utrzymuje wilgoć i nie pleśnieje.
Gekony orzęsione najlepiej czują się w Gęsto obsadzonym terrarium z dużą ilością kryjówek i zakamarków w których mogą się schować w czasie kiedy nie są aktywne.
Średnia temperatura i wilgotność jaką powinniśmy utrzymywać w terrarium to ok. 22-24 stopnie Celsjusza i ok 70% wilgotności. Gekony orzęsione jako zwierzęta typowo nocne nie wymagają doświetlania żarówkami UVB, zazwyczaj aby uzyskać temperaturę 22-24 stopnie jest tez potrzebne dogrzewanie terrarium.
jako oświetlenie można zastosować pasek Led który nie będzie wytwarzał wysokiej temperatury, minimalizujemy wtedy ryzyko poparzenia zwierzęcia.
Wilgotność utrzymujemy poprzez spryskiwanie terrarium wodą. Gekony często spijają krople wody spływające po ściankach terrarium.

Jakie kupić terrarium?

Na rynku terrari w polsce znajdziemy wielu producentów terrari. Zbiornik moze byc szklany, plastikowy oraz wykonany z płyt meblowych. W zasadzie jeśli zalecane wymiary są zachowane oprócz efektu wizualnego nie robi to wielkiej różnicy. Jednym z czołowych oraz dobrych jakościowo terrari jest marka Exoterra

terrarium dla gekona orzesionego

Obserwacja nowo nabytego osobnika, aklimatyzacja, kwarantanna

Kupując gekona orzęsionego i przenosząc go do nowego terrarium należy pamiętać ze zwierzę musi się w nim odpowiednio zaaklimatyzować żeby poczuć się bezpiecznie. Aklimatyzacja może zając od kilku godzin do kilku tygodni, zazwyczaj objawia się tym ze zwierzę odmawia przyjmowania pokarmu i jest nieco przestraszone.
Podczas aklimatyzacji powinniśmy zapewnić zwierzęciu maksimum spokoju, nie wyjmujemy zwierzaka na ręce, nie manipulujemy w terrarium, interakcje ze zwierzęciem ograniczamy do minimum.
Czas kiedy zwierzę zacznie polować i przyjmować inne pokarmy możemy uznać za zakończenie aklimatyzacji w nowym terrarium.
W sytuacji kiedy planujemy dokupić nowego osobnika do terrarium już zamieszkanego najlepiej przeprowadzić kwarantannę dla nowego osobnika.
Nasz nowy nabytek umieszczamy w sterylnym zbiorniku, odchody zabieramy do weterynarza w celu wykonania badania parazytologicznego kału pod kątem pasożytów wewnętrznych. jeśli badanie nie wykaże pasożytów możemy uznać ze nasz nowo nabyty gekon jest zdrowy i możemy dopuścić go do reszty naszych podopiecznych.
Przeprowadzanie kwarantanny jest bardzo ważne, w przypadku nie przeprowadzenia kwarantanny istnieje prawdopodobieństwo ze nasz nowy osobnik będzie nosicielem pasożytów lub innych chorób i wszystko przeniesie na nasze pozostałe zwierzęta.